Informationerne på denne side er beregnet til journalister, presse og medier.Klik på ja for at komme til newsroomet. Hvis du klikker nej, kommer du tilbage til mynewsdesk.com.
Scandlines fejrer i dag den 14. maj 2018, at færgeruten på Femern Bælt mellem Rødby og Puttgarden har eksisteret i 55 år. Siden 1963 har rederiet forbundet Skandinavien og det europæiske fastland – sikkert, effektivt og nu også miljøvenligt.
Danske par og børnefamilier sætter i stigende grad kurs mod Tyskland, når kalenderen viser sommerferie – Tyskland er lige nu et af de hippeste rejsemål på det europæiske marked, vurderer rejseekspert.
Scandlines øgede som ventet omsætningen og lønsomheden i 2017, hvor koncernen udnyttede den udvidede kapacitet på Gedser-Rostock-ruten og reducerede investeringsniveauet efter en betydelig styrkelse af flåden og infrastrukturen i de foregående år. Koncernen skabte således de bedste økonomiske resultater hidtil.
3i Group plc meddeler, at 3i og fonde forvaltet af 3i har solgt deres investering i Scandlines for en samlet egenkapitalværdi på EUR 1,7 milliarder til et konsortium bestående af First State Investments og Hermes Infrastructure, to langsigtede infrastrukturinvestorer, der primært repræsenterer europæiske pensionsselskaber.
Påsken står for døren. Mange skandinaver benytter helligdagene til at tage en tur sydpå. Hos Scandlines er både færger og besætning klar til at tage imod de rejselystne kunder. Velkommen om bord!
Flere sætter kurs mod Tyskland – nabolandet vinder frem som gastronomisk hotspot og topdestination for både børnefamilier, naturelskere og kulturturister. Populariteten vil fortsætte med at stige, spår ekspert.
Med mere end 7,6 millioner årlige passagerer på ruterne Rødby-Puttgarden og Gedser-Rostock er der fart på grænsehandlen hos Scandlines. Det har udmøntet sig i en ny digital platform, hvor kunderne kan planlægge køb hjemmefra og forudbestille alt fra øl, vin, vand og spiritus til slik, snacks og chokolade.
På Scandlines’ hybridfærge M/F Prinsesse Benedikte bliver overskudsvarme fra skibet brugt til at køle batterierne. Bag det innovative system står det nystartede firma COOL4SEA, der er klar til at lave kommercielle løsninger.
Den ene begivenhed afløser i disse dage den anden på Scandlines-færgen Berlin: Efter at verdens største hybridfærge i sidste uge fragtede en gigantisk vindmøllevinge fra Gedser til Rostock, fik besætningen sidste onsdag besøg af en redningshelikopter. Der var dog ingen grund til panik, da besøget blot var en øvelse!
Scandlines og Nykøbing Falster Håndboldklub (NFH) indgår ny toårig samarbejdsaftale.
Natten til den 7. februar 2018 fik verdens største hybridfærge M/F Berlin mulighed for at imponere med sin størrelse. En vindmøllevinge, der var for stor til komme gennem Elb-tunnelen ved Hamburg, blev transporteret fra Danmark til Tyskland med Scandlines-færgen.
De to Scandlines-færger M/F Copenhagen og M/F Berlin kan i dag den 5. februar fejre etårsdag sammen. For præcis et år siden gik verdens to største hybridfærger i ordinær drift på ruten Gedser-Rostock.
Når du vælger at oprette en brugerkonto og følge et presserum, bliver dine personlige data brugt af os og ejeren af presserummet, så du kan modtage nyheder og opdateringer i henhold til dine abonnementsindstillinger.
For at lære mere om dette, læs venligst vores Privatlivspolitik, som gælder for vores brug af dine personlige data og vores Privatlivspolitik for kontakter, som gælder for brugen af dine personlige data, af ejeren af det presserum, du følger.
Bemærk venligst, at vores Brugsvilkår gælder for al brug af vores tjenester.
Du kan til enhver tid trække dit samtykke tilbage ved at framelde dig eller slette din konto.
E-mail sendt til __email__. Klik her for at følge Scandlines